Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

  • Filtreeri tüübi järgi:

Hea lugeja 2025!

Avaldame Eesti Alletgialiidu juhatuse esimehe pöördumise Kodutohtri 2025. aasta Allergialisa lugejate poole. 

Seekordses allergialisas käsitletakse kõige rohkem nahalöövetega kulgevaid haigusi, millel on erinevad põhjused, kliiniline avaldumine ja ravi.

Kaja Julge. Foto: Kalju Julge

Kaja Julge. Foto: Kalju Julge

Tundub üllatav, kuid väidetavalt kasutavad naised 12–16 ning mehed keskmiselt kuut kosmeetikatoodet päevas! Kõige rohkem kasutatakse hügieenitooteid ja niisutavaid nahahooldusvahendeid ning seetõttu tekib nendel sagedamini ka ülitundlikkus- ja ärritusreaktsioone. Tihti on ohuallikaks lõhnaained, mida leidub nii kosmeetikatoodetes kui ka majapidamistarvetes, samuti ravikreemides ja salvides, ning süütuna tunduvad maitseained nelk, kaneel, vanilliin ja karri.

Ilu nõuab ohvreid. Lisaks juuksevärvides sisalduvast parafenüleendiamiinist (PPD) näo ja kaela piirkonda tekkivtele löövetele võivad reaktsioone põhjustada tätoveerimispigmentides sisalduvad metallisoolad. Tätoveerimis- ja/või püsimeigi ülitundlikkusreaktsioonid võivad avalduda kuude, aastate või isegi aastakümnete pärast – katsu siis põhjus kindlaks teha!
Kui loodusliku punase henna tätoveeringute puhul on paiksed ülitundlikkusreaktsioonid suhteliselt haruldased, siis ajutise, nn musta henna tätoveeringutega inimestel on kontaktallergia üsna sage nähtus, sest tegemist on PPD-st põhjustatud allergilise reaktsiooniga.

Kas tervislik tarbimine on imelihtne? Ükski toode ei ole nii hea, et sobib kõigile. Kirja on pandud viis lihtsat soovitust, mis peaksid aitama valikuid teha.
Ekseemil on palju avaldumisvorme, üheks nendest on düshidroos, mis sarnaneb kolme haigusega: jalgadel seenhaigusega, sõrmede vahel sügelistega ja peopesades ning jalgadel mädavillilise psoriaasiga. Haigused on erinevate põhjustega ja seega ravi ka täiesti erinev. Täpsemad juhtnöörid on antud seoses düshidroosiga ja eraldi on üksikasjalikult käsitletud sügelisi.

Sügeliste kulg võib olla klassikaline, aga ka sellest erinev – kulgeda nn puhaste inimeste sügelistena, sõlmelise või koorikulise vormina. Enamasti diagnoosivad ja ravivad seda nakkushaigust perearstid, kuid tihti satuvad inimesed dermatoloogi vastuvõtule. Allergoloogi juurde jõuavad haiged, kellel on skaabies kaua kestnud, haigusnähud ikka püsivad; ravimitest on tekkinud nahaärritus või põue pugenud kahtlus, et on tegemist hoopiski muu haigusega.

Aastaid tagasi kerkis Eestis soolakambreid kui seeni peale vihma. Paljud astmahaiged ja tihti põdevate laste vanemad küsisid soolakambri kasulikkuse kohta. Ühest vastust oli raske anda – selle asemel soovitasin koju osta pigem inhalatsiooniaparaat, mis on alati käepärast ja sobib nii kergema kui ka raskema hingamisteede haiguse korral. Nüüdseks on paljudes kodudes inhalatsiooniaparaadid juba olemas. Kes aga tahavad neid endale soetada, leiavad nõuandeid, mille järgi teha selle hädavajaliku kodumasina valik ja kuidas seda kasutada.

Kevad võtab võimust ja sunnib viirushaigusi taanduma, kuid õietolmuallergiaga haigetel on rasked ajad terendamas. Eelmiste aastate Kodutohtri allergialisades oleme pollinoosi käsitlenud ja need artiklid on leitavad Eesti Allergialiidu kodulehel www.allergialiit.ee.

Eesti Allergialiidu juhatuse nimel rõõmsaid hetki soovides
Kaja Julge