Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

 • Filtreeri tüübi järgi:

Küsi nõu

 1. Jelena

  Meil küsimused ja mure piima-allergiatega seoses.
  1. Mis on piimaallergia? Kas pasta võib sisaldada piimavalku?
  2. Mis toitu saame pakkuda (toitlustusasutuses) lapsele, kellel on piimaallergia?
  3. Kas meil on vajalik hoida endal igaks juhuks EpiPeni? Või on tugeva piimaallergiaga laste vanematel endil need igaks juhuks alati kaasas?

  1. administraator

   Tere, Jelena!

   Vasab dr Kaja Julge:
   „1) Piimaallergia tähendab ülitundlikkust piimavalgu suhtes ja seega ei sobi nii piim kui piimatooted. Alternatiiviks on pasta tegemine kaerakoorega. Joogiks sobivad kaerajook ja mandlijook, vesi, mahlad.
   Pasta reeglina ei sisalda piima, kuid seal võib olla muna ja siis peavad sellega ettevaatlikud olema need, kes väga tundlikud munavalgu suhtes.
   2) Laktoositalumatuse korral ei seedita piimasuhkrut ehk laktoosi ja siis tekivad rõõsa piima tarbimisel kõhuvaevused (gaasid, kõhulahtisus). Hapendatud piimatooteid enamasti talutakse ja väikeses koguses ka rõõska piima, aga seda teab klient juba ise, sest see on suuremate laste ja täiskasvanute terviseprobleem. Nendele sobivad laktoosivabad tooted.

   3) Kui inimesel on olnud anafülaksia, siis on reeglina EpiPen juba kirjutatud ja seda tuleb kaasas kanda. Mõnikord tekib anafülaktiline reaktsioon mõne toidu esmasel kasutamisel (nt pähklid) ja siis oleks hea, kui oleks käepärast EpiPen ja oskus seda kasutada. Sellises olukorras kutsutakse reeglina esmaabi, kes teeb adrenaliini süsti ja manustab ka teised ravimid, et vältida nn teise faasi reaktsiooni teket ja transpordib inimese meditsiiniasutusesse.
   4) Kõige sagedasemad allergia põhjustajad on pähklid, kala, muna, piim, soja, nisu, koorikloomad ja klient peab ise nende kohta kirjutama, mida ta ei talu, mille suhtes on ülitundlik. Ka maitsetugevdajad/glutamaadid võivad anda tugevat reaktsiooni.“

 2. Irina

  Tere!

  Selline mure, et tulin tööle uute büroosse ja alates II päevast hakkasin köhatama ning päeva lõpuks läks ka nina kinni. ja nii iga päev.
  Nädalavahetusel läheb asi korda- nii laupäeva õhtuks/pühapäevaks, siis köha pole ja nohu ka mitte. Tööle tulles jällegi päeva lõunaks hakkan köhima ja nina läheb kinni, ja nüüd lausa on tekib nohu (nina tilgub). Kokku on kestnud see kuu aega- agluses mõtelsin, et tegemist võib olla külmetusega- kuid veidralt see taandub kui olen töölt mõne päeva eemal.
  Kas tegemist võib olla mingi allergilise reaktsiooniga- kuhu peaksin pöörduma?

  1. administraator

   Tere, Irina!

   Vastab dr Kaja Julge:
   „Kui varem ei ole allergiat esinenud, siis on allergia võimalus väiksem ja pigem on tegemist hingamisteede ärritusreaktsiooniga.
   Kas on mingid vaibad, lõhnad, konditsioneer vms, mis võiks ärritada.
   Vasomotoorse nohu korral võib tekkida nii ninakinnisus kui vesine ninaeritis teatud olukorras nt temperatuuri muutumisel, lõhnade jt ärritajate toimel ja see möödub allergiavastast ravimit võtmata. Köhatamine võib olla kurku valgunud sekreedist kui ka lihtsalt hingamisteede ärritusest.
   Köhatamine, kuiv läkastav köha võib olla ka psühhogeense tekkega, kuid selle vastu räägib vesine ninaeritis.
   Kui varem on esinenud allergiat nt kassi või koera suhtes, siis oleks vaja täpsemalt uurida, kas tööl on kontakti võimalus põhjusallergeeniga.“
   Sel puhul on abi antihistamiinidest.

 3. Rein Posti

  Tere! Seoses jõuludega on mul selline küsimus: kas allergikule võib ka nulg halba mõju tekitada?

  1. admin

   Vastab dr Kaja Julge:
   „Nulu okastega kontakt võib põhjustada torkereaktsiooni. Allergia nulu suhtes on väga vähe tõenäoline, kuid reaktsioon võib tekkida keemiliste ühendite suhtes, kui nulgu on töödeldud mingite ainetega, on hallitust vms.“

 4. Kristi

  Tere, jõulukuuse tuppa toomise järel tekkisid mul kätele pisikesed lööbe villid. Kätele ja näppude vahel. Kas allergia võib olla jõulukuusest?

  1. admin

   Vastab dr Kaja Julge:
   „Pigem on tegemist ikkagi kuuseokaste torkest põhjustatud reaktsiooniga. Seda võimalust toetaks asjaolu, kui ka varem oleks torgetele tekkinud punased täpid või pisikesed villid. Seda kutsutakse torkeurtikaariaks.
   Ei ole tõenäoline, et kuusest põhjustatud allergia väljenduks sellisel kujul.“

 5. Henry

  Tere! Tunnen pidevat väsimust ning kurnatust ja tükk aega mõtlen, et mis seda võiks põhjustada. Mul on diagnoositud allergia, mis kassidega koos elamist vastu näidustab aga ometigi on meil peres kass. Kuidas aga tõestada, et pideva allergia allikaga koos elamine hoiab mul keha ja vaimu stressis ning kas mul üldse on võimalik seda kuidagi tõestada? Mul ei ole kassi vastu midagi kellega koos elama pean aga kui aus olla siis enesetunde paranemise nimel ma pigem loobuksin kassist või äärmisel juhul koliksin ise minema vajadusel.

  1. admin

   Vastab dr Kaja Julge:
   „Kassiallergia väljenduseks võivad olla hingamisteede sümptomid – nt ninakinnisus, aevastamine, köha, köhahood, raskendatud väljahingamine, silmade sügelus, lööbed. Ravimitega on võimalik neid haigusnähte vähendada/kontrolli all hoida.
   Kui tegemist on stressiga, st psüühika probleemiga, millel võivad olla erinevad põhjused, aga kui seostate seda kassiga, siis tuleks teiste pereliikmetega jõuda kompromiss-otsusele. Otseselt tõestada ei saa, et kass on väsimuse ja stressi tekitaja, kuigi see võib nii olla.“

 6. Diana

  Tere, mu pojal 2.a on allergia lehmapiima bos d 4 (beetalaktoglobuliin)IgE (immunoblot) -0.85 .

  Lasteaias küsitakse, mis sellevastu võiks asendada? ei tohi juua lehmapiima või on kõik piimatooted keelatud? (keefir, kohupiim, jogurt, hapukoor…). Kas piimasupp ja piimaga keedetud puder on lubatud? Kui mitte, kas lehmapiima võib asendada taimse piimaga – kaerapiim näiteks?

  1. admin

   Vastab dr Kaja Julge:
   „Piimaallergia on küllalt tihti 2 aasta vanuseks saamisel juba taandunud. Ainult testide alusel otsuseid piima ja piimatoodete tarbimise kohta ei tehta. Kõige olulisem on see, kuidas laps konkreetsetele piimatoodetele reageerib. Kui kodus piimast või piimatoodetest reaktsiooni ei teki enam, siis võib ta neid saada ka kollektiivis. Kõige ohutum on või, sest selles on 82% rasva ja valgu osakaal minimaalne. Hapendatud piimatooteid hakatakse taluma kiiremini kui rõõska piima. Ettekirjutused saab teha see, kes piimaallergia diagnoosi pani ja teab lapse probleeme selle tekkest ja arengust.
   Taimsete jookidega võib lehmapiima vajadusel asendada.
   Piima menüüsse lülitamise kohta on kasutusel nn redeli põhimõte.“

 7. Liina

  Tere, kas seire info on ainult suuremate linnade kohta?

  1. admin

   Tere!

   Õietolmu seiret teeb Keskkonnauuringute keskus ja nende kodulehelt leiab ka seirepunktide asukohad: http://airviro.klab.ee/

   Heade soovidega
   administraator

 8. Karmo Gudinas

  Tere

  Viimne info seire kohta on 8.augustist. Kas oleks võimalik ka värskemat infot saada?

  1. admin

   Uuemaid andmeid näeb, kul teha lehele värskendus (Refresh).
   Praegu on allergia põhjustajatena õhus puju ja hallitus. Kui hakkab vihma sadama, siis on õietolmu kindlasti vähem.

Lisa küsimus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga