Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

  • Filtreeri tüübi järgi:

Küsi nõu

  1. Lee Nuutre

    Vabandust ei saa, mis tähendavad kollased rohelised märgid õietolmuseire juures.

    1. administraator

      Tere!

      Värvide tähendused on järgmised:
      punane – väga halb,
      oranž – halb,
      kollane – keskmine,
      heldam roheline – hea,
      tumedam roheline – väga hea.
      Värvide tähendusi näete ka siis, kui avate õieolmuseire tabeli täisekraani-vaates. Link on lehe pealkirja all.

  2. Karin

    Tere,
    Kui lapsel on diagnoositud hetkel maapähkli allergia ning arstilt on antud soovitus vältida pähkleid üleüldiselt, kas kookospähklit sisaldavad toidud on siiski lubatud?
    Küsimus tekkis kuna lapsel on ka piimaallergia ning nisuallergia, siis milliste taimepõhiste piimadega saaks lehmapiima asendada. Kas mandlipiim ning kookospiim on seega välistatud?

    1. administraator

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Eraldi on võimalik uurida ka kookose- ja mandliallergia suhtes. Kaerapiim on piimaallergia puhul alternatiiviks kõige ohutum. Sobivad ka lehmapiima hüdrolüsaadid.“

  3. Helen

    Soovin uurida õietolmu seire teemal. Kas see aasta on õitsemine alanud varem kui eelnevatel aastatel? Mis taimed praegu õitsevad, mis on järgmised? Või võib hoopis allergiat tekitada tänavatolm?

    1. administraator

      Vastab dr Kaja Julge:
      „On olnud ka aastaid, kui tolmlemine algab veelgi varem, st veebruari lõpus, märtsi alguses. Erinevused on olemas ka Eesti piires, Narvas ja Tallinnas algab puude tolmlemine hiljem kui näiteks Tartus. Lepp alustas tolmlemist kolm nädalat tagasi, praegu on kõige rohkem sarapuu õietolmu ja seejärel tuleb kase õietolm ning juunis kõrrelised. Täpsem info on leitav õietolmuseire alt.

      Tänavatolm on rohkem ärritaja, aga võib samas tekitada köha ja seepärast ootame vihma, sest puhastustöödega on alustatud, kuid see võtab aega.“

  4. Irina

    Tere!
    Pesin pesu, mille hulgas oli ka üks lapse body, tavalise pesupulbriga. Pesuprogramm lülitus veidi enne lõppu välja ja ma panin riided otse kuivama. Ükspäev seda body lapsele selga pannes märkasin varsti, et lapsel on nina nohune ja ta kipub köhima. Kuna oli tuduaeg, siis lasin lapsel selle bodyga magama jääda. Köha ja nohu läksid aga üha suuremaks ja laps tundis läbi une nagu ebamugavust ja oli nutune. Mõni tund hiljem taipasin, et asi võib olla bodys ja võtsin lapsel selle body siis seljast. Üsna ruttu läks lapsel paremaks. Ei olnud enam nohu ja ei köhinud terve öö üldse. Arvan et pesuaine jäägid jäid ikkagi riietesse ja kas see võis tekitada lapsel tugeva allergia?

    1. administraator

      Vastab allergoloog dr Kaja Julge:

      „Pesupulbrist tekkinud ärritusreaksioon, mis avaldub köhana, ei ole seotud konkreetse allergeeniga. Ka nahalöövete ägenemine pesupulbri ärritusest on küllalt sage. Ärritusreaktsiooni tekke põhjust ei hinnata allergiatestidega.
      Seepärast on soovitus kasutada tundlikule nahale mõeldud pesupulbreid ja need VÄGA KORRALIKULT VÄLJA LOPUTADA. Soovitus on kasutada mitmekordset loputust ja välja oleks vaja pesta ka loputusvahend! Nii väldite pesule jäänud pesupulbri jääkidest tekkivat köhaärritust.“

  5. Carmen

    Tere! Tunne nagu tolmulesta allergia tekitab astma-laadseid sümptomeid. Tulemus aasta tagasi oli 6,48 (tõlgendus oli kõrge). Hiljuti sai tehtud ka spirograafia, mis oli korras. Arst väitis, et tolm selliseid reaktsioone ei tekita. Tunne selline näiteks koristades või tolmuimejaga tõmmates. Igapäevaselt kasutuses Opexa ja Nasonex. On see võimalik või teeb aju trikke?

    1. administraator

      Vasab dr Kaja Julge:
      „Ülitundlikkus tolmulestade suhtes võib avalduda sagedamini allergilise riniidi ja astma sümptomitena, aga ka nahalööbe ägenemisena, harvem silmade ärritusena. Kõige suurem on kokkupuude tolmulestade allergeenidega voodis, kuid ka koristamisel. Lisaks ülitundlikkusele tolmulestade suhtes võib elamises olev tolm tekitada hingamisteede ärritusnähe ja sellest siis aevastamine, nina sügelus, ninakinnisus, köha, silmade ärritus.
      Koristamine ongi tegevus, mille juures need sümptomid kõige enam avalduvad. Seepärast on soovitus kasutada HEPA filtritega tolmuimejaid, kindlasti eelistada märgkoristust, abi on hingamisteede kaitsevahenditest ning õhupuhastajatest.
      Allergilise riniidi raviks sobivad antihistamiinikumid ja ninahormoonid, kui mureks on köha, raskendatud hingamise teke, tulevad appi astma ravimid.“

  6. Jelena

    Meil küsimused ja mure piima-allergiatega seoses.
    1. Mis on piimaallergia? Kas pasta võib sisaldada piimavalku?
    2. Mis toitu saame pakkuda (toitlustusasutuses) lapsele, kellel on piimaallergia?
    3. Kas meil on vajalik hoida endal igaks juhuks EpiPeni? Või on tugeva piimaallergiaga laste vanematel endil need igaks juhuks alati kaasas?

    1. administraator

      Vasab dr Kaja Julge:
      „1) Piimaallergia tähendab ülitundlikkust piimavalgu suhtes ja seega ei sobi nii piim kui piimatooted. Alternatiiviks on pasta tegemine kaerakoorega. Joogiks sobivad kaerajook ja mandlijook, vesi, mahlad.
      Pasta reeglina ei sisalda piima, kuid seal võib olla muna ja siis peavad sellega ettevaatlikud olema need, kes väga tundlikud munavalgu suhtes.
      2) Laktoositalumatuse korral ei seedita piimasuhkrut ehk laktoosi ja siis tekivad rõõsa piima tarbimisel kõhuvaevused (gaasid, kõhulahtisus). Hapendatud piimatooteid enamasti talutakse ja väikeses koguses ka rõõska piima, aga seda teab klient juba ise, sest see on suuremate laste ja täiskasvanute terviseprobleem. Nendele sobivad laktoosivabad tooted.

      3) Kui inimesel on olnud anafülaksia, siis on reeglina EpiPen juba kirjutatud ja seda tuleb kaasas kanda. Mõnikord tekib anafülaktiline reaktsioon mõne toidu esmasel kasutamisel (nt pähklid) ja siis oleks hea, kui oleks käepärast EpiPen ja oskus seda kasutada. Sellises olukorras kutsutakse reeglina esmaabi, kes teeb adrenaliini süsti ja manustab ka teised ravimid, et vältida nn teise faasi reaktsiooni teket ja transpordib inimese meditsiiniasutusesse.
      4) Kõige sagedasemad allergia põhjustajad on pähklid, kala, muna, piim, soja, nisu, koorikloomad ja klient peab ise nende kohta kirjutama, mida ta ei talu, mille suhtes on ülitundlik. Ka maitsetugevdajad/glutamaadid võivad anda tugevat reaktsiooni.“

  7. Irina

    Tere!

    Selline mure, et tulin tööle uute büroosse ja alates II päevast hakkasin köhatama ning päeva lõpuks läks ka nina kinni. ja nii iga päev.
    Nädalavahetusel läheb asi korda- nii laupäeva õhtuks/pühapäevaks, siis köha pole ja nohu ka mitte. Tööle tulles jällegi päeva lõunaks hakkan köhima ja nina läheb kinni, ja nüüd lausa on tekib nohu (nina tilgub). Kokku on kestnud see kuu aega- agluses mõtelsin, et tegemist võib olla külmetusega- kuid veidralt see taandub kui olen töölt mõne päeva eemal.
    Kas tegemist võib olla mingi allergilise reaktsiooniga- kuhu peaksin pöörduma?

    1. administraator

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Kui varem ei ole allergiat esinenud, siis on allergia võimalus väiksem ja pigem on tegemist hingamisteede ärritusreaktsiooniga.
      Kas on mingid vaibad, lõhnad, konditsioneer vms, mis võiks ärritada.
      Vasomotoorse nohu korral võib tekkida nii ninakinnisus kui vesine ninaeritis teatud olukorras nt temperatuuri muutumisel, lõhnade jt ärritajate toimel ja see möödub allergiavastast ravimit võtmata. Köhatamine võib olla kurku valgunud sekreedist kui ka lihtsalt hingamisteede ärritusest.
      Köhatamine, kuiv läkastav köha võib olla ka psühhogeense tekkega, kuid selle vastu räägib vesine ninaeritis.
      Kui varem on esinenud allergiat nt kassi või koera suhtes, siis oleks vaja täpsemalt uurida, kas tööl on kontakti võimalus põhjusallergeeniga.“
      Sel puhul on abi antihistamiinidest.

  8. Rein Posti

    Tere! Seoses jõuludega on mul selline küsimus: kas allergikule võib ka nulg halba mõju tekitada?

    1. admin

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Nulu okastega kontakt võib põhjustada torkereaktsiooni. Allergia nulu suhtes on väga vähe tõenäoline, kuid reaktsioon võib tekkida keemiliste ühendite suhtes, kui nulgu on töödeldud mingite ainetega, on hallitust vms.“

  9. Kristi

    Tere, jõulukuuse tuppa toomise järel tekkisid mul kätele pisikesed lööbe villid. Kätele ja näppude vahel. Kas allergia võib olla jõulukuusest?

    1. admin

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Pigem on tegemist ikkagi kuuseokaste torkest põhjustatud reaktsiooniga. Seda võimalust toetaks asjaolu, kui ka varem oleks torgetele tekkinud punased täpid või pisikesed villid. Seda kutsutakse torkeurtikaariaks.
      Ei ole tõenäoline, et kuusest põhjustatud allergia väljenduks sellisel kujul.“

  10. Henry

    Tere! Tunnen pidevat väsimust ning kurnatust ja tükk aega mõtlen, et mis seda võiks põhjustada. Mul on diagnoositud allergia, mis kassidega koos elamist vastu näidustab aga ometigi on meil peres kass. Kuidas aga tõestada, et pideva allergia allikaga koos elamine hoiab mul keha ja vaimu stressis ning kas mul üldse on võimalik seda kuidagi tõestada? Mul ei ole kassi vastu midagi kellega koos elama pean aga kui aus olla siis enesetunde paranemise nimel ma pigem loobuksin kassist või äärmisel juhul koliksin ise minema vajadusel.

    1. admin

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Kassiallergia väljenduseks võivad olla hingamisteede sümptomid – nt ninakinnisus, aevastamine, köha, köhahood, raskendatud väljahingamine, silmade sügelus, lööbed. Ravimitega on võimalik neid haigusnähte vähendada/kontrolli all hoida.
      Kui tegemist on stressiga, st psüühika probleemiga, millel võivad olla erinevad põhjused, aga kui seostate seda kassiga, siis tuleks teiste pereliikmetega jõuda kompromiss-otsusele. Otseselt tõestada ei saa, et kass on väsimuse ja stressi tekitaja, kuigi see võib nii olla.“

  11. Diana

    Tere, mu pojal 2.a on allergia lehmapiima bos d 4 (beetalaktoglobuliin)IgE (immunoblot) -0.85 .

    Lasteaias küsitakse, mis sellevastu võiks asendada? ei tohi juua lehmapiima või on kõik piimatooted keelatud? (keefir, kohupiim, jogurt, hapukoor…). Kas piimasupp ja piimaga keedetud puder on lubatud? Kui mitte, kas lehmapiima võib asendada taimse piimaga – kaerapiim näiteks?

    1. admin

      Vastab dr Kaja Julge:
      „Piimaallergia on küllalt tihti 2 aasta vanuseks saamisel juba taandunud. Ainult testide alusel otsuseid piima ja piimatoodete tarbimise kohta ei tehta. Kõige olulisem on see, kuidas laps konkreetsetele piimatoodetele reageerib. Kui kodus piimast või piimatoodetest reaktsiooni ei teki enam, siis võib ta neid saada ka kollektiivis. Kõige ohutum on või, sest selles on 82% rasva ja valgu osakaal minimaalne. Hapendatud piimatooteid hakatakse taluma kiiremini kui rõõska piima. Ettekirjutused saab teha see, kes piimaallergia diagnoosi pani ja teab lapse probleeme selle tekkest ja arengust.
      Taimsete jookidega võib lehmapiima vajadusel asendada.
      Piima menüüsse lülitamise kohta on kasutusel nn redeli põhimõte.“

  12. Liina

    Tere, kas seire info on ainult suuremate linnade kohta?

    1. admin

      Tere!

      Õietolmu seiret teeb Keskkonnauuringute keskus ja nende kodulehelt leiab ka seirepunktide asukohad: http://airviro.klab.ee/

      Heade soovidega
      administraator

  13. Karmo Gudinas

    Tere

    Viimne info seire kohta on 8.augustist. Kas oleks võimalik ka värskemat infot saada?

    1. admin

      Uuemaid andmeid näeb, kul teha lehele värskendus (Refresh).
      Praegu on allergia põhjustajatena õhus puju ja hallitus. Kui hakkab vihma sadama, siis on õietolmu kindlasti vähem.

Lisa küsimus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga