Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

  • Filtreeri tüübi järgi:

Ajalugu

2022Eesti Allergialiidu 30. sünnipäeval peetud ettekanne „Pilte ja hetki Eesti Allergialiidu ajaloost”, mille pidas dr Maie Jürisson. Aastapäeva tähistati Paides Wittensteini ajakeskuses 11. juunil.
2020Info ja koolitusmaterjalide valdkond
Kodutohtri allergialisas käsitleti mitmesuguseid teemasid, anti nõuanded nendele, kellel on ülitundlikkus tolmu suhtes, olgu selleks siis õietolm või kodutolm. Anti ülevaade allergilistest haigustest – allergilisest nohust ja silmapõletikust, atoopilisest ekseemist, käteekseemist ja vajalikke praktilisi soovitusi. Mitteallergilistest probleemidest oli juttu aknest, teismeea sagedast nahaprobleemist, mis ei ole võõras ka allergikust noorele.
Allergianõustaja telefonikonsultatsioone 262, meilitsi 151. Sagedamad küsimused ägedate haigusnähtude ravi, dieedi soovitused allergikutele, allergoloogi konsultatsioonile pöördumise võimalused. Õietolmu ärritusega seotud probleemid
Veebilehe külastusi 2020. a aastal 76 443. Kõige rohkem veebilehe külastusi toimub kevadel, õitseperioodi alguses.
Õietolmuseire jätkuvalt 5 punktis Jõhvi, Kuressaare, Pärnu, Tallinn, Tartu. Seoses koroona olukorraga on seire vähenenud, sest kohapeal on vaatlejaid haigestunud. Uus EAL toetaja: Jungent OÜ.
Kogu tööd iseloomustab väiksem kontaktide arv ja ürituste vähenemine seose koroona piirangutega.
Perioodil toimus tegevus kõigis EAL põhikirjas nimetatud ülesannete valdkondades. EAL teavitustöö on olnud kõige mahukam osa meie tegevusest. Meil on välja kujunenud regulaarne projekt nagu koostöös „Kodutohtriga“ ilmuv „Allergialisa“, toimib igapäevane vajaduspõhine konsulteerimine allergianõustaja poolt, meie veebilehekülge kaasajastatakse ja värskendatakse jooksvalt ja pidevalt, meie koostööpartnerite ring on suurenenud ning maakondades toimuvad koolitusüritused.
2019Info ja koolitusmaterjalide valdkond:
Kodutohtri allergialisa. Avaldatud 7 artiklit, mis kajastavad: allergilist ja mitteallergilist nohu, astma ja KOK, taimeõlisid naharavis, kosmeetika varjupooli, probiootikume, lisaaineid toidus, lehmapiimavalgu allergiat.
Eesti Allergialiidu õppefilm nahahooldusest. Film on vaadatav EAL koduleheküljel.
Allergianõustaja. Telefonikonsultatsioone 241, meilitsi 87. Pöördumiste ägedate haigusnähtude ravi, dieedisoovitused, allergia diagnostika.
Veebilehe külastusi 34628 korda. Kõige aktiivsem periood on märts, aprill, mai, sellel perioodile langeb kõige intensiivsem õitsemisperiood.
Koostöö valdkond:
Koostöö SoM allergiavaldkonna rühma ja Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide keskusega.EAL juhatuse liige A. Moškina asub SoM allergiavaldkonna rühma kosseisu koostöös Tervise ja Heaolu Infosüsteemide keskusega, et välja töötada uut kontseptsiooni terviseandmete kogumiseks ja vahetamiseks.
Erinevad koolitusüritused 16:
o Loengud kooliõdedele
o Loengud 4.klassi õpilastele.
o Pereõdede 1-päevane kursus (nõgestöbi, atoopiline dermatiit,toiduallergia), allergilise lapse hooldus ja toit
o Välisõhu seisundi ja laste astma vaheline seos
o Õdedele astmast ,selle diagnostikast ja ravist, toiduallergiast ja-talumatusest ning dieedist, anafülaksiast, immuunravist ja vaktsinatsioonidest;
o Proviisoritele allergia osast atoopilise dermatiidi tekkes.
o Thermofisheri üritusel loeng allergia diagnostikast ja ravist Eestis viimasel 30 aastal.
o ERMis allergiast muutunud elukeskkonnas.
o Narvas elektrijaamade saaste ja kohalike tervis.
o Narva-Jõesuus METRAK uuringu kokkuvõte lapseea allergiahaigustest seose õhukvaliteediiga.
Kohalike allergiaühenduste valdkond,allergiaühenduste tegevus ja maakonnahaigete koolitused:
– Lääne-Virumaa Allergia- ja Astmaühing
o Tervisepäev Toila spaas. Valgas käimispäeval.Ühingu 5.aastapäeva tähistamine. Konstellatsiooni infopäev. Käeline tegevus Rakvere loovuskoolis.
o Saaremaa Allergiaühendus Tervilik toidu valmistamine. Naerujooga treeningud.
o Järvamaa Allergia- ja Astmaselts Loomade ja allergia ning toidu ja allergia seostest. Muusikateraapia. Ühisüritus Wittensteini keskuses Lääne-Viru Allergiaseltsiga
o Tallinna Allergiaühendus Ekseemipäev 2019 Kesklinna Lastepolikliinikus
Allergiaprobleemidest avalikkuse teadvustamise valdkond:
Kaks artiklit ajakirjanduses:
Postimees Junior, „Lemmikloom võib ajada aevastama”; Aed ja Kodu, „Tubane allergia”; Esinemised meedias 2: – Vikerraadios saade õietolmu allergiast; err.ee veebilehel allergia probleemid.
Koostöö firmadega allergiahaigete probleemide lahendamisel:
Uued toetajad, kes taotlesid „Eesti Allergialiit tunnustab“ märki ning kelle toodete koostist ja kvaliteeti kontrollis ja hindas EAL juhatus: Clean Success OÜ, Furcella OÜ, Allium Upi OÜ, PharmaNet OÜ, Saaregurmee OÜ, Surgitech AS, MTÜ Eesti Disaini ja Käsitöö Labor. EAL pidas läbirääkimisi allergiahaigetele sobivate toodete maaletoojatega, info koostööpartnerite ja nende toodete kohta on leitavad EAL kodulehel.
2018Info ja koolitusmaterjalide valdkond:
– Kodutohtri Allergialisas avaldatud 7 artiklit, mis kajastavad allergiahaiguste ennetamist, elu koos tolmulestaga, ärritusdermatiiti, mee allergeensust, lemmikloomade osa allergia tekkel, kas astma lubab sportida, külma ja kuuma ülitundlikkust.
– Allergianõustaja Telefoni konsultatsioone 214, meilitsi 98. Sagedamad küsimused ägedate haigusnähtude ravi, dieedisoovitused allergikutele, allergoloogi konsultatsioonile pöördumise võimalused.
– Veebilehe külastusi 2018 aastal 64 585. Kõige rohkem veebilehe külastusi toimub kevadel, õitseperioodi alguses.
Koostöö valdkond:
Ettekanded perearstidele, apteekritele, eriarstidel, medõdedele seltsides ja tervishoiuasutustes 4 korral:
o Laste hingamisteede tervis Ida-Virumaal
o Allergilise lapse hooldus ja toit
o Välisõhu seisundi ja laste astma vaheline seos
o Tartu-ja Virumaa astma ja allergiate levimus.
Kohalike allergiaühenduste valdkond:
– Saaremaa allergiaühendus: Allergiat põhjustavad toiduained ja allergiku elustiil, Naerujooga
– Lääne-Virumaa Allergia ja Astmaühing ekskursioon Vargamäele Shindo võimlemine, Peresuhted, rasked kõnelused, sõltuvusained. Aastalõpuüritus: kohtumine kultuuriministriga
– Järvamaa Allergia- ja Astmaseltsiga: ekskursioon Vargamäele; hingamisharjutused ja allergiavabad toidud. Ägeda nakkuse mõju kroonilisele haigele, Aastalõpu üritus.
Allergiaprobleemidest avalikkuse teadvustamise valdkond:
Ajakirjanduses ilmus meie liikmetelt 3 artiklit: anafülaksia, allergia diagnoosimise võimalused, sensibiliseerumisest, ülitundlikkusest
Koostöö firmadega allergiahaigete probleemide lahendamisel:
Uued toetajad, kelle toodete koostist ja kvaliteeti kontrollis ja hindas EAL juhatus: Amare Luna, BioVegan Family, EcoRun OÜ, Hilding Anders Baltic OÜ, Hortus Medicus OÜ, Joik OÜ, SelfDiagnosics OÜ. Peetud läbirääkimisi allergiahaigetele sobivate toodete maaletoojatega ja tutvustame neid tooteid haigetele oma kodulehel.
2017Info ja koolitusmaterjalide valdkond
Allergialisa koostöös ajakirjaga Kodutohter: käsitlesime allergiliste haiguste kaasaegseid diagnoosimisvõimalusi, teemadest oli veel käsitletud õietolmuallergia taltsutamist ja laste astma parema kontrolli alla saamist, hallituse- ja ravimiallergiat, nahaga seotud teemadest oli artikkel päikse mõjust nahale ja päiksekaitsest.
Allergianõustaja poole pöördujaid nõuande saamiseks oli 2017. aastal 390 ja maili teel laekunud küsimusi oli 89.
Veebilehe arendus: Kaasajastasime oma kodulehte, et oleks võimalik saada kontakti kõigi kaasaegsete nutiseadmetega, lisatud venekeelsed artiklid. Taas muutus eriti populaarseks meie koduleht õitseajal. Allergialiit avaldab õietolmuseire tulemusi regulaarselt märtsist oktoobrini. 2017.a. veebilehe külastusi 95579. Kõige aktiivsem periood on märts-mai, millal algab õietolmu periood.
Koostöö valdkond:
Tallinna Tervishoiukõrgkoolis allergeenidest sise- ja väliskeskkonnas
Ida-Viru tervishoiutöötjatele toiduallergiast 2-päevane kursus
Kohalike allergiaühenduste valdkond: 2017. aastal Eesti Allergialiit koordineeris ja toetas Tallinna,Tartu, Saaremaa,Järvamaa ja Lääne-Virumaa allergiaühenduste tööd.
– Saaremaa allergiat põhjustavad toiduained, allergiku elustiil.
– Järvamaa – Perepäev Metsajõel, allergia Hiina meditsiini seisukohalt, ägedate hingamisteede haiguste kulg allergiahaigel.
– Lääne-Virumaa – kevadised allergiahaigused, allergikule sobivad toidud, allergiku taastusravi.
Allergiaprobleemidest avalikkuse teadvustamise valdkond
– Kolm populaarteaduslikku artiklit ajakirjanduses: vastavalt ajakirjade lisatellimusele Kodutohtris: atoopilisest dermatiidist, artikkel putukaallergist, kodusest allergiaohust ja kodukeskkonna probleemidest allergikute jaoks, samuti üks artikkel meditsiiniajakirjas „Perearst“ anafülaksiast.
– Esinemised allergia teemadel meedias 3 korda: veebruaris K. Julge saates Novaator, märtsis M. Laaniste Vikerraadio saates Huvitaja, septembris Karismaa tervisesaates K.Julge
– Koolitusüritused Eestis 4 korda:
– Mesinike liidus loeng mesilase-allergiast ja esmaabist
– 18.03.2017 K. Julge akadeemiline loeng „Allergia minevik ja tulevik” Eesti Allergialiidu 25. aastapäeva konverentsil. Samas toimus Rahvusraamatukogus pidulik aastapäevakoosolek.
– Rahvusvahelised konverentsiettekanded juhatuse liikmete poolt: Zürichi Dermatoloogide kongress, Euroopa Pediaatrite konverents
Koostöö firmadega allergiahaigete probleemide lahendamisel
2017.a. Uued toetajad, kelle toodete koostist ja kvaliteeti kontrollis ja hindas EAL juhatus: Biominerata OÜ, Magrada OÜ, NAOS Baltic UAB, AS Estko,. Peetud läbirääkimisi allergiahaigetele sobivate toodete maaletoojatega ja tutvustame neid tooteid haigetele oma kodulehel.
2016Info ja koolitusmaterjalide valdkond:
«Kodutohtri» erinumber «Allergia», milles allergoloogid tutvustasid nõgestõve, nahasügeluse, toiduallergia, toidutalumatuse, anafülaksia, immuunravi ja nahahooldusega seotud probleeme, baaskreemide kasutamist ja hügieeni.
Allergianõustaja andis telefonikonsultatsioone iga päev ja vastas kodulehe kaudu saabunud küsimustele tööpäeviti kõigile pöördujatele. Telefoni teel pöördumisi oli aasta jooksul – 998; e-maili teel pöördumisi – 136.
Sagedamad küsimused allergianõustajale olid allergiliste reaktsioonide esmaabi, toitumine, haigusnähtude tõlgendamine ja õitseperioodil õietolmu allergiaga seotud probleemid. Küsimusi oli ka erinevate allergiahaigele sobilike toodete kohta (voodiriided, kodutolmulesta tõrjevahendid, remondimaterjalid).
Probleemiks oli allergoloogi konsultatsioonile pääsemine. Sotsiaalministeeriumi poolt allergoloogia eriala kaotamine põhjustas spetsialistide arvu vähenemise. Vaatamata eriala taastamisele, on ootuspärane, et uute arstide koolitus nõuab aastaid, vanemad arstid samal ajal pensioneeruvad. Perearstisüsteem ei asenda eriarstiabi. Nõustajalt oodatakse seletusi diagnoosimismeetodite ja raviskeemide kohta ning juhatust spetsialisti konsultatsioonile pääsemisemiseks.
Veebileht: aasta jooksul on meie kodulehte külastatud – 77 230 korda. Kõige aktiivsemad on märts- mai, mis on kõige intensiivsemad õitsemise kuud. 2016. aasta kevadine õitsemisperiood oli haigetele eriti raske, sest kestis pehme talve tõttu kaua ja haiged vajasid rohkem ka nõustaja abi.Lisaks saab veebilehel infot allergikutele sobivate toodete ja materjalide kohta.
Koostöö valdkond:
EAL kuuluvad arstid on esinenud ettekannetega Eesti Lastearstide Seltsi XXI konverentsil ja ilmus 2 artiklit Eesti Arstis.
Allergiaühenduste tegevus ja selle toetamine
– Järvamaa haigete koolitus toimus Nelijärvel perepäev „Enese abi ja toimetulek allergiaga” koos käesoleval aastal EAL-ga liitunud Lääne-Virumaa allergiahaigete organisatsiooniga.
– Saaremaa haigete koolitus toimus 8.tunnise loengupäevana teemal „Tervis ja heaolu”. Käsitleti ka tööreformi mõju puuetega inimestele.
Allergiaprobleemidest avalikkuse teadvustamise valdkond:
– Artiklid meedias: Veebruaris Õhtulehes artikkel kassiallergiast. K. Julge 4 koolitusartiklit perearstidele ja 2 artiklit hambaarstidele.
– Esinemised meedias: mais ERR-is Huvitaja saates kevadisest allergiast ja õietolmuallergiast.
– Koolitusüritused: Tervishoiumuuseumis M. Jürissoni ülevaateloeng allergiahigustega seotud probleemidest.
Koostöö firmadega allergiahaigete probleemide lahendamisel:
EAL toetajad: MG Beauty, Eugesta Eesti AS, Akzo Nobel Baltics AS, Lux Eesti, Tikkurila AS, OÜ Flora Kaubandus, Mayeri Industries AS, Ocean Air OÜ, Perfect Cosmetics OÜ, Pepi Rer, Recitel OÜ, Muliers OÜ, Uued toetajad: Pai la Mama, Kaupleja OÜ Lavanno OÜ
2015Allergianõustaja annab telefonikonsultatsioone iga päev ja vastab kodulehe kaudu saabunud küsimustele tööpäeviti.Olulisemateks teemadeks on allergiliste reaktsioonide esmaabi, toitumise küsimused, haigusnähtude tõlgendamine, hüpoallergiliste toodete info ja kevadperioodil õietolmu allergiaga seotud probleemi. Küsimusi esitatakse ka erinevate allergiahaigele sobilike toodete kohta (voodiriided, kodutolmulesta tõrjevahendid,remondimaterjalid). Telefoni pöördumisi oli I poolaastal 998 ja meiliga 136. Haigetele on probleemiks allergoloogi konsultatsioonile pääsemine. Sotsiaalministeeriumi poolt allergoloogi eriala kaotamine on põhjustanud spetsialistide arvu vähenemise. Kuigi tänaseks on eriala taastatud, võtab uute spetsialistide ettevalmistamine aastaid ja vahepeal jõuavad seni töötanud minna pensionile. Kahjuks pole ka perearstide silmaring allergia küsimustes eriti lai. Nõustaja peab andma seletusi raviskeemide ja uurimismeetodite kohta ning selgitama spetsialisti konsultatsioonile pääsemise võimalusi. Oktoobris ilmus «Kodutohtri» erinumber «Allergia», milles allergoloogid tutvustasid nõgestõve, nahasügeluse, toiduallergia, toidutalumatuse, anafülaksia, immuunravi ja nahahooldusega seotud probleeme. Allergia erinumbrit oleme andnud välja juba viis aastat. Seni on erinumber populaarne, sest tegemist ainukese väljaandega, mis selgitab teaduspõhiselt allergiaga seotud probleeme. Erinumbrit saame levitada ka perearstidele ja teiste erialade arstidele. Järvamaa haigete koolitus toimus Nelijärvel perepäev «Enese abi » ja toimetulek allergiaga koos käesoleval aastal EAL-ga liitunud Lääne-Virumaa allergiahaigete organisatsiooniga. Saaremaa haigete koolitus toimus 8 tunnise loengupäevana teemal «Tervis ja heaolu». Käsitletakse ka tööreformi mõju puuetega inimestele. Õietolmuseire on 2015. a viidud Keskkonnaministeeriumi rahastusele. Seire jätkub 5 vaatluspunktis. Tallinna, Tartu, Kuressaare, Jõhvi ja Pärnu vaatluspunktide andmed uuendatakse Eesti Allergialiidu kodulehel iga päev. Seire rahastamise üleminek riiklikule rahastamisele annab lootust, et haigetele vajalikud andmed on igal aastal saadaval. 6 kuu jooksul on meie kodulehte külastatud 77 230 korda. Kõige aktiivsemad kuud on märts, aprill ja mai, mis on kõige intensiivsemad õitsemise kuud. Käesoleva aasta kevadine õitsemisperiood oli haigetele eriti raske, sest kestis pehme talve tõttu kaua ja haiged vajasid rohkem ka nõustaja abi. Allergialiidu volikogu tutvub allergikutele sobivate toodete ja materjalide ning tutvustab leitut oma kodulehel. Käesoleval aastal on meile tutvustanud oma tooteid Recitel AS, Mulieres OÜ, Azko Nobel, Eugesta, Kaupleja OÜ, Best Breathe Nordic . Veebruaris «Õhtulehes» artikkel kassiallergiast, mais ERR-is Huvitaja saates kevadisest allergiast ja õietolmuallergiast. Tervishoiumuuseumis M. Jürissoni loeng allergiahaigustega seotud probleemidest. K. Julge on avaldanud käesoleval aasta 4 koolitusartiklit perearstidele ja 2 artiklit hambaarstidele. EAL kuuluvad arstid on esinenud ettekannetega Eesti Lastearstide Seltsi XXI konverentsil ja 2 artiklit Eesti Arstis.
2014Allergianõustaja annab telefonikonsultatsioone iga päev ja vastab kodulehe kaudu saabunud küsimustele tööpäeviti. Olulisemateks teemadeks on allergiliste reaktsioonide esmaabi, toitumise küsimused, haigusnähtude tõlgendamine, hüpoallergiliste toodete info ja kevadperioodil õietolmu allergiaga seotud probleemi. Küsimusi esitatakse ka erinevate allergiahaigele sobilike toodete kohta (voodiriided, kodutolmulesta tõrjevahendid, remondi- materjalid). Haigetele on probleemiks allergoloogi konsultatsioonile pääsemine. Sotsiaalministeeriumi poolt allergoloogi eriala kaotamine on põhjustanud spetsialistide arvu vähenemise. Kuigi tänaseks on eriala taastatud, võtab uute spetsialistide ettevalmistamine aastaid ja vahepeal jõuavad seni töötanud minna pensionile. Nõustaja peab andma seletusi raviskeemide ja uurimismeetodite kohta ning selgitama spetsialisti konsultatsioonile pääsemise võimalusi.
Aprillis ilmus Tervisplussi lisaleht „Nõges, nahk ja nõgestõbi“, milles 6 autorit selgitavad nõgestõvega seonduvat Tegemist on esimese eestikeelse nii põhjaliku õppematerjaliga. Tiraaž oli 23 000 eks, millest 1000 tk. jagatakse haigetele, pere-ja allergiaarstidele. Tagasisidena teame, et materjal on populaarne, sest nõgestõve näol on tegemist keerulise probleemide ringiga. Kodulehe arenduseks valmivad õppematerjalid piima- ja munaallergia kohta. Nendele toitudele esineb lastel kõige enam allergiat ja kuna tegemist on lapseea jaoks oluliste ainetega, siis peab ka teadma kuidas elada muudetud menüüga. Maakonna haigete koolitus toimus Järvamaal 12.08.2014 „Enese abi päev”, kus osales 54 inimest (haiged ja pereliikmed. Käsitleti stressi mõju tervisele ning keha ja meele seoseid. Toimusid sportlikud mängud. Saaremaa haigete koolitus toimus 14-15.09.2014. teemal „Tervis ja heaolu – kuidas seda luua”. Teema oli väga huvitav ja kasulik, et haiged suudaks vaatamata oma terviseprobleemidele kogeda elus rohkem rõõmu ja rahu. Õietolmuseire algas sel aastal veebruaris – märtsis. Jälgiti 18 õietolmu esinemist 5 vaatluspunktis. Õitsemisperiood on sel aastal olnud väga pikk ja keeruline ning põhjustanud patsientidele hulgaliselt probleeme. Tallinna, Tartu, Kuressaare, Jõhvi ja Pärnu vaatluspunktide andmed uuendatakse Eesti Allergialiidu kodulehel iga päev. Novembris esitati vaatluste lõpparuanne, kus on üksikasjaliselt kirjas kogu seireperioodi tegevus Seda aruannet on võimalik lugeda EAL koduleheküljel. Meile annab abi ka vabatahtlik loodusvaatleja, kes elab Turba-Riisipere piirkonnas ja annab ülevaateid Lääne – Harju piirkonna taimede õitsemisest. See on tõhus abi haigetele. Viimastel aastatel on seire olnud projektipõhine, mis ei anna haigetele kindlust, et neile vajalikud andmed on igal aastal saadaval. Oleme korduvalt pöördunud Sotsiaalministeeriumi poole. Viimasele pärimisele vastati, et seirega peab tegelema Keskkonnaministeerium ja momendil ootame vastust, kas 2015.a jätkub seire eelarve põhiselt või oleneb jätkuvalt Keskkonnainvesteeringute Keskuse ametnike suvast.
Aasta jooksul on kodulehte külastatud 60538 korda. Kõige aktiivsemad kuud on mai, aprill ja juuli, kus on iga kuu üle 6000 külastuse. Need on ka kõige intensiivsemad õitsemise kuud Allergialiidu volikogu tutvub allergikutele sobivate toodete ja materjalide otsimisega ning tutvustab leitut oma kodulehel. Käesoleva aasta novembris loodi Lääne- Virumaa allergiahaigete ühendus. EAL juhtus on lubanud toetada ja abistada nende tegevust ERR-is aprillis saade õietolmu allergiast, mais venekeelses kanalis vestlus õietolmust ja juunis kodutolmulestast. Septembris vanurite allergia probleemidest artiklid ajakirjale 60pluss ja ajalehele Järvamaa teatajale
2013Toitumisspetsialisti Sandra Tamme kaasamine veebilehe nõuannetesse. Aprillis ilmus Tervispluss lisaleht „Elu koos allergiaga” tiraaž 23 000. Autorid käsitlesid toidu, olmekeemia, füüsilise koormuse, lisaainete, „haige maja” ja erinevate allergeenidega seotud probleeme. Toimetus eraldas Allergialiidule 1000 eksemplari, mida jagame prakti-seerivatele allergoloogidele. Jätkub õietolmu seire Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Jõhvis, Pärnus. Seire andmed avaldatakse iga päev ja on jälgitavad www.allergialiit.ee Käesoleval aastal oli väga raske periood kase allergikutel, kuna õitsemine kestis väga kaua. Tegelikult rahastas KIK seda projekti ainult uuring uuesti alustamiseks ja siiani pole me KIK-le 2014.a. taotlust esitanud, sest Sotsiaalministeeriumi kevadise seisukoha järgi arvasime vahendid saavat. Ka varem rahastas seiret Sotsiaalministeerium. Seire ei toimunud 2006–2010, sest Maaülikool keeldus tööst ja Vabariigis ei olnud sel ajal teist uurijat. Momendil on õietolmu seire 2014. aastal suure küsimärgi all. Sellega ohustatakse otseselt 150000 õietolmu allergiku tervist, kellele teave õietolmu esinemise kohta võimaldab paremini planeerida haiguse ägenemise ravi ja vähendada töövõimetuspäevade arvu. Koostööleping looduskosmeetika sarja Lumi Derm tootjaga Tartu Biotehnoloogia Park. Tutvumine allergiahaigetele sobivate toodetega Seal Eco, ProVent (parketialune kattematerjal). Läbirääkimised tootjatega: Seal Eco puhastusvahendid, Epp AS.
Aprillis ilmus Tervispluss lisaleht, tiraaž 23 000. Autorid käsitlesid toidu, olmekeemia, füüsilise koormuse, lisaainete, «haige maja» ja erinevate allergeenidega seotud probleeme. Toimetus eraldas Allergialiidule 1000 eksemplari, mida jagame praktiseerivatele allergoloogidele
Saaremaa haigetele toimus koolitus 26 osavõtjaga teemal „Psüühiline trauma läbi lapse silmade”.
2012Läbirääkimised Keskkonnauuringutelaboriga 2013. a õietolmuseire korraldamiseks. Otsustatud muuta Allergialiidu kodulehel graafikat. Vormistatud Keskkonnauuringute Keskusele taotlus projekti 2013. a rahastamiseks Alustatud läbirääkimisi Sotsiaalministeeriumiga õietolmuseire täiendavaks rahastamiseks 2014. a, milleks saadud ka põhimõtteline nõusolek. 29.02 ja 7.03 viidi läbi Saaremaa ühenduse toimetuleku õpetuse raames seminar „Tervislik kirjaoskus”. Seminar aitab patsientidel orienteeruda tervist puudutava info hulgas, millele on eriti tundlikud kroonilised haiged. Analüüsiti iga isiku rolli oma tervise hoidmisel. 10.märtsil toimus Tallinnas aruandlus-valimiskonverents. M. Jürisson andis aru nelja aasta jooksul tehtud tööst ja revident M. Mätliku ettekanne andis ülevaate seatud sihtide täitmisest. Konverents hindas töö heaks. Diskussioonil edasiste sihtide püstitamiseks pöörati tähelepanu kodulehekülje arendamise vajadusele, sest patsiendid on huvitatud kiire info saamisest ja osalevad loengutel ja muudel kogunemistel passiivselt. Konverents valis tagasi 2008.–2012.a. tegutsenud juhatuse, revidendiks valiti T. Kukk.
Tartu Ülikooli teadur K. Julge pidas aulaloengu allergia minevikust, olevikust ja tulevikust.
Märtsis ilmus Tervisplussi vaheleht „Laste tervis”, mis kirjeldab erinevaid haigusseisundeid ja nendega seotud haigusnähte. Tiraaž 23 000 tk, millest 1000 eks eraldatud jagamiseks allergiahaigetele. Vahelehti jagatud ka Tartu, Saaremaa ja Järvamaa haigetele
Avaldatud ajakirjanduses artikleid aktuaalsetest allergia probleemidest(Päevaleht, Postimees) M. Jürisson selgitas ETV-s ja M. Laaniste Eesti Raadios õietolmuga seotud probleeme.
2012. a toimus õietolmu seire Eesti viies paigas: Tallinn, Tartu, Pärnu, Kuressaare, Jõhvi. Veebruaris algas õietolmu seire Tallinnas, et tuvastada õitsemise algust. Projekti rahastab Keskkonnauuringute Keskus ja seiret teeb Keskkonnauuringute Laboratoorium. Õietolmu sisaldust õhus on võimalik jälgida Eesti Allergialiidu kodulehel. Teeme ka koostööd Nissis elava loodusvaatlejaga, kes saadab meile oma tähelepanekuid loodusest, mida saab samuti lugeda meie kodulehelt. Sel aastal on olnud erakordselt intensiivne ja pikaajaline kase õitsemine, mille teadmine seire põhjal on aidanud haigetel oma ravi paremini korrigeerida.
Läbirääkimised Keskkonnauuringute laboriga 2013. a õietolmuseire korraldamiseks. Otsustatud muuta Allergialiidu kodulehel graafikat. Vormistatud Keskkonnauuringute Keskusele taotlus projekti 2013. a.rahastamiseks Alustatud läbirääkimisi Sotsiaalministeeriumiga õietolmuseire täiendavaks rahastamiseks 2014. a, milleks saadud ka põhi-mõtteline nõusolek. Järvamaa Astma- ja Allergiaseltsi haige emotsionaalse toonuse tõstmise õppused. 3. XI toimus Kuressaares Saaremaa ühenduse juubelikonverents külalisesinejatega Tallinnast, Tartust ja Saksamaalt.
2011 Ilmus Tervisplussi vaheleht „Keskkonna mõju tervisele”, mis kirjeldab väliskeskkonna mõju inimese organismile ja sellest tekkida võivaid tervisehäireid – tiraaž 23 000 tk. On alustatud koostööd Keskkonnauuringute Keskusega, et alustada lähiajal uuesti õietolmu seiret. Esitasime projekti Keskkonnainvesteeringute Keskusele, et saada vahendeid amortiseerunud seireaparatuuri väljavahetamiseks. KUK on pidanud läbirääkimisi Turu Ülikooliga kaadri väljaõppeks. Seire rahastamiseks KIK-le esitatud projekt sai positiivse lahenduse, millega eraldatakse projektile 2012. a rahalised vahendid. Firmaga Eugesta koostöös Allergiapäeva 8.juuli ürituste ettevalmistamine. Tallinnas algas aprillis õietolmu seire. Mille tulemusi on võimalik jälgida Eesti Allergialiidu kodulehel. Eriti hea on see, et uued andmed antakse igal tööpäeval. Juulis viidi Paides läbi Järvamaa astma ja allergiahaigetel psühholoogi õppus haigusega toimetulekuks. Osavõtjaid 42. Valmistati ette leping Keskkonna Uuringute Keskusega 2012.a aerobioloogiliseks seireks Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis ning Saaremaal.
2012. a möödub 20 aastat EAL asutamisest, mille puhul on plaanis korraldada pidulik aktus. 10.03.12.
Kokkuvõtted seireperioodist aprill-oktoober 2011. a. Keskkonnauuringute Keskuse (KUK) kokkuvõte annab üksikasjalise ülevaate õietolmu esinemisest uuringuperioodil, mis jääb aluseks ka edaspidi samal meetodil tehtavate vaatluste alusel aastate võrdlemisel. Huvi seireandmete vastu meie koduleheküljel oli väga suur. Õitsemisperioodil oli kodulehe külastusi üle 30000. Toimus praktiline õppepäev Viigi Viili juhatusel, millest võttis osa 20 Saaremaa allergiahaiget.
2010 Ilmus Tervisplussi vaheleht „Nahahooldus”, mis kirjeldab nahka, selle osa organismi toimimisel, nahahooldust ja erinevaid sagedamini esinevaid nahahaigusi. Tiraaž 23 000 tk. Tervisplussi vahelehte jaotatud nahahooldusest allergoloogidele, nahaarstidele, patsientidele. Esinemine Vikerraadios suvistest allergiaprobleemidest. Samal teemal artikkel “Kodutohtris». Osavõtt Mustamäe linnaosa tervisepäevast. Erinevate allergiaga seotud küsimuste selgitamine tervisepäeva külastajatele. M. Jürissoni artikkel nahaprobleemidest. 28. sept toimus Kuressaares loeng ja praktiline õppus teemal „Energeetiline võimlemine”. M. Laaniste ja K Julge esinemine Eesti Raadio allergiateemalises pooltunnis. Vene Kultuurikeskuses 2 allergiaalast koolituspäeva. 2011. a projektide planeerimine. Registreeritud domeen: www.allergialiit.ee. Ilmus uus kordustrükk allergiaalastest infovoldikutest. Eestikeelseid 9 teemat ja venekeelseid 8 teemat Tiraaž 19 050 tk. Voldikud jagatakse allergoloogidele, pulmonoloogidele, nahaarstidele, kelle kaudu voldikud jõuavad haigeteni, et kinnitada vastuvõtul saadud teavet. Voldikud saavad ka sponsorid oma toote tutvustamiseks.
2009Koostöös Merck Sharp &Dohme-ga allergiaõpetus Tallinna lasteaedade personalile ja lapsevanematele – 7 loengut I – II kv. Mediaplanet andis välja teemalehe «Allergia ja astma», millele toimetas Eesti Allergialiit 8 artiklit  allergia-haigustega seotud probleemidest. Ca 242000 lugejat. Ilmus «Tervisplussi vaheleht «Toas mõnusalt ja tervislikult», mis kirjeldab sisekeskkonnaga seotud ohtusid ja tutvustab võimalusi nendega toimetulekuks – tiraaž 23000 tk.
Eesti Päevalehe vahel ilmus jaanuaris meie toimetatud allergialeht, mille artiklid käsitasid talvised allergianähte ja lastekollektiiviga seotud allergiaprobleeme – tiraaž 300000 tk. 16.03. toimus Saaremaa Allergiaühenduse liikmetele toimetulekuõpetus teoreetilise osa ja praktilise õppusega Kuressaare SPA-s Osavõtjaid 20 inimest.
toimus kesklinna lastepolikliinikus koos Eesti Kopsuliiduga ülemaailmse astmapäeva raames õppepäev astma ennetusest ja ravist. Kordustrükk infovoldikutest 9 eesti- ja 8 venekeelset.
2008Märtsis toimus aruandlusvalimiskonverents, kus tehti kokkuvõtted möödunust ja seati uusi sihte. Volikogu esinaiseks valiti tagasi Maie Jürisson. Koos Eesti Kopsuliiduga toimus astmapäeva tähistamine Tallinna polikliinikutes. Eesti Maaülikool keeldus õietolmu seirest.
2007Eesti Maaülikool keeldus õietolmu seirest alarahastatuse tõttu. Ilmus Tervisplussi vaheleht «Toit ja allergia». Koostöös Eesti Kopsuliiduga korraldati ülemaailmse astmapäeva üritus Tammsaare pargis. Ilmus kordustrükk infovoldikutest. Jätkus Tallinna ja Tartu allergiliste laste rühmade töö. Tähistati konverentsiga Eesti Allergialiidu 15. aastapäeva.
2006Alustati koostööd ajakirjaga Tervipluss, kus ilmus esimene allergiaalane vaheleht «Allergia abc» Koostöö AS Lux Eestiga, et tutvustada allergiahaigetele sobivaid kodumasinaid. Õietolmu seire aparaatide amortisatsiooni tõttu katkes seire Tartus ja Kuressaares enne  hooaja lõppu. Koostöö Ilm. ee-ga  allergiaprobleemide tutvustamiseks . Jätkus Tartu ja Tallinna allergiahaigete  lasteaiarühmade töö. Anti välja infovoldikute kordustrükid, lisandus venekeelne «Atoopiline dermatiit». Toimus Ülemiste keskuses allergiapäev  koos tervislike toodete tutvustamisega.
2005 Euroopa Liidu fondide toel remonditi ja sisustati priisle lasteaias allergiahaigetele lastele rühm 18 kohaga. Õpetati personali ja lapsevanemaid vastavalt allergiahaigete erivajadustele. osaleti messil Tervex ning trükiti infovoldikuid.
2004Toimus aruandlus-valimiskonverents, valiti uus volikogu ja volikogu esinaiseks valiti doktor Maie Jürisson. Kinnitati 2004-2008 aastate arengukava. Alustati koostööd mayer Industries AS-ga, mis uue suuna alguseks, et tutvustada tervissõbralikke tooteid. Kordustrükina anti välja 8 eestikeelset ja 4 venekeelset infovoldikut. Jätkus õietolmuseire neljas Eesti punktis, töötas allergianõustaja. Eesti Allergialiiduga ühines Järvamaa Allergia- ja astmaselts.
2003 Anti esmakordselt välja infovoldik “Atoopliline nahapõletik”. Alustati õietolmuseiret Narva-Jõesuus, mis on kõige idapoolsem seirepunkt Euroopa Liidus. Toimus allergiakuu raames (maikuus) nahatestide tegemine Tallinna, Pärnu ja Kohtla-Järve apteekides. Jätkus Tartu allergiaalaste lasteaia töö.Nõustaja abi allergiahaigetele infotelefoni ja veebilehe kaudu.
200210. aastapäeva tähistamine
Eesti- ja venekeelsete infovoldikute kordustrükid, venekeelsete infovoldikute – “Allergialine nohu” ja “Allergiku elustiil” – esmatrükk
Allergianõuanded nii telefoni kui veebilehe kaudu
Tartu lasteaiarühma tegevuse laiendamine
2001Koostööpartnerite ringi laienemine. Loodi sidemed haigetele vajalikke tarvikuid tootvate ja tarnivate firmadega
Infovoldiku – “Allergiavaba kosmeetika” – ilmumine eesti ja vene keeles
Valmis veebileht – allergialiit.ee
Tartu allergiahaigete laste lasteaiarühma töö alustamine
Allergianõuanded nii telefonil kui ka veebilehe kaudu
IV Allergiapäeva korraldamine eesti ja vene keeles
2000Õietolmu seire alustamine Tallinnas
Eestikeelsete infovoldikute – “Allergiku elustiil”, “Putuka allergia” – ilmumine
III Allergiapäeva korraldamine eesti ja vene keeles
IV ülevabariigiline allergiahaigete laste suve õppelaager Saaremaal ( koos Narva lastega )
1999Esimeste venekeelste infovoldikute – “Pollinoos” ja “Toiduallergia” ilmumine
Eestikeelse infovoldiku – “Soovimatu koduloom-kodutolmulest” – ilmumine
Võitlus õietolmu seire jäkumise eest
II Allergiapäeva korraldamine eesti ja vene keeles
III ülevabariigiline allergiahaigete laste suve õppelaager Saaremaal
IV EFA konverentsil osalemine
1998I Allergiapäeva korraldamine ( loengud, näitus, arstide konsultatsioon, bassein lastele)
11.12. – I ülemaailmse astmapäeva “Aita lapsel hingata” korraldamine
Infovoldikute – “Allergiline nohu”, “Atoopiline dermatiit” – ilmumine
Allergianõustaja infotelefoni töö alustamine ( iga päev kella 8-20 )
III ülevabariigiline allergiahaigete laste suve õppelaager Saaremaal
1997Esimeste infovoldikute – “Tunne astmat”, “Pollinoos” ja “Toiduallergia” – väljaandmine
Nõuande telefoni töö alustamine ( iga päev 2 tundi )
II ülevabariigiline allergiahaigete laste suve õppelaager Saaremaal ( koos Soome lastega )
II EFA konverentsil osalemine
1996Eesti Allergialiidu kui katusorganisatsiooni asutamine. Ühendab Tartu, Saaremaa ja Tallinna Allergiaühendusi  Õppematerjali “Allergia ja kool” jaotamine kõigile eestikeelsetele koolidele koostöös maakondade haridusametitega
I ülevabariigiline allergiahaigete laste suve õppelaager Saaremaal
1995Palgalise projektijuhi tööleasumine
Õppematerjali “Allergia ja kool” tutvustamine õpetajatele
1994Õppematerjali “Allergia ja kool” tõlkimine soome keelest. Õppematerjali vajalikkuse uuring.
Abi hüpoallergiliste toidusegude toomisel Eesti turule
Koostöö alustamine Rootsi Astma-ja Allergialiiduga. Eesti lapsed Gotlandi suvelaagris
Seminarid ( koostöös ravimfirmaga GlaxoSmithKline ) maakonna arstidele astma ravijuhise tutvustamiseks
1993Koostöö algus Soome Allergialiiduga – laste suvelaager Pääskülas, arstide seminaride korraldamine
koostöö firmaga Hackmann – Mini Risk
Eesti Allergialiidu koostöö Puuetega Inimeste Kojaga
Koostöö Puuetega Lastevanemate Tugiliiduga
Kaarli Apteegi avamine ( koostööna ) allergiahaigete ravimabi parandamiseks
Esmakordne osalemine messis “Laps1993”, mis on jätkunud regulaarselt igal aastal. Allergia- probleemide tutvustamine messil osalejatele.
EFA – allergiahaigete üleeuroopaline organisatsioon (European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients Association) vaatlejaliikmeks vastuvõtmine
 1992Eesti Allergialiidu asutamine 7. märtsil 1992. aastal Tallinnas.
Esimese eestikeelse infomaterjali – “See tundmatu allergia” – ilmumine ( kirjastus “Varrak” )
Saaremaa Allergiaühenduse asutamine
Tartu Allergiaühenduse asutamine
Infotelefoni töö alustamine ( neljapäeviti kell 15-16 )
Allergiaalaste teabepäevade korraldamine ( koolitusvorm on kasutusel tänaseni )