Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

 • Filtreeri tüübi järgi:

Imikuea atoopiline nahapõletik

Dr Terje Kukk

Atoopilisi haigusi põeb maailmas kuni 20% elanikkonnast. Atoopia haiguste all käsitletakse peale atoopilise nahapõletiku veel atoopilist astmat, nohu ning silmapõletikku. Tihti võivad need haigused esineda samaaegselt.

Atoopiline nahapõletik on krooniline allergiahaigus. Haigus kulgeb ägenemiste ja paranemistega. Seda põeb 3–10% imikutest. Kõige sagedamini tekib nahalööve esimese eluaasta III–VI kuul. Avaldumise algus langeb sageli kokku üleminekuga rinnapiimalt kunstlikule toidule. Seetõttu peetakse piimavalgu allergiat üheks esimeseks haigust vallandavaks teguriks. Välistatud ei ole lööbe tekkimine rinnapiimaga toitmisel. Haigus võib ägeneda hammaste lõikumise ajal.

Lööve on imikueas ägedam, võrreldes väikelapse- või täiskasvanuea vormiga.

Paikneb põsepuna- ja otsmikupiirkonnas, käte ning jalgade sirutuspindadel, raskematel juhtudel üle kogu keha.

 • On punetav, sageli märguv, ketendav, esineb koorikuid.
 • On piinavalt sügelev.
 • Laps on rahutu ja uni häiritud.

Imik püüab end kratsida, eriti riiete vahetamisel. Kratsimisest tekitatud nahavigastuste tõttu on nahk vastuvõtlikum nakkusele. Nahakahjustuse vältimiseks kasutage kinnastatud puuvillast särki või kombinesooni, hoidke imiku küüned lühikesed. Uuringud haigust vallandava teguri leidmiseks määrab arst.

 • Kõige olulisemad on teie andmed, millega seostate lapse lööbe teket ja ägenemisi.
 • Toidupäevik, vähemalt kaks nädalat, vt järgnev tabel.
KuupäevSöögiaegMenüüNaha seisund, sügelusIsteNohu, köhaMuud märkused

Sagedasemad toiduallergeenid imikueas on piim, muna ja nisu. Rinnapiimatoidul lapse korral jälgib enda toitumist ema (kala, tsitruselised). Mõned toiduallergeenid kanduvad lapsele emapiima kaudu.

 • Naha torketest ehk nn täpitest. Tehakse võimalikult lööbevabale nahale, küünarvarre sisepinnale allergeeniseguga või naturaalse toiduainega.
 • Allergeeni määramine veeniverest. Tegemine ei sõltu haiguse ägedusest.

Testid tehakse, kui allergiavastaseid tablette ei ole kasutatud vähemalt eelneva nädala jooksul. Kui allergiat põhjustav toiduaine on leitud, tuleb ½–1 aastat vältida kõiki seda ainet sisaldavaid toite. Piimasegu asenduse määrab imikule arst.

Väldite kokkupuudet → haigusnähud kaovad → uus kontakt → ägenemine = allergeen.

Kui olulised tegurid on leitud, tuleb neid vältida!

Nahahooldus

Kui ägedad nähud on taandunud, jääb püsima kuiv nahk. Kasutage nahahooldusvahendeid (kreeme, salve, vanniõlisid), mis on mõeldud allergilisele nahale (ei piisa märkest „tundlikule“). Neid müüakse ainult apteegis.

Määrige pehmendavat vahendit nahale korduvalt, alati peale veeprotseduure. Imikule soovitav nädalane kreemi kogus kogu kehamäärimiseks kaks korda päevas on 100 g.

Ravimid

Imiku naha pindmine kiht on ühtlaselt õhuke ja õrn. See omapära soodustab paiksete ravimite kergemat imendumist. Paiksed hormoonsalvid on ekseemi valikravimiks. Et vältida soovimatuid kõrvaltoimeid, on oluline ravikuuri pikkus ja ravimi õige kogus. Reeglina on ravikuuri minimaalne kestus kaks nädalat.

Ravimi määrab arst individuaalselt.

Sõrmeotasühik ehk SOÜ (täiskasvanu sõrm!) airab tagada hormoonsalvi või kreemi piisava koguse ja ohutuse. Pigistage tuubist u 1,5 cm, see ongi 1 SOÜ.

Prognoos

Enamik lapsi paraneb 2.–3. eluaastaks – kasvavad välja. Umbes 70 %-l on võimalik, et hiljem tekib allergiline nohu või bronhiaalastma. Nahapõletik on kui esimene samm nn atoopiamarsis:
nahk → astama → nohu.

Soovitused

 • Lapse voodipesuks kasutage valget linast või puuvillast riiet.
 • Alusriideks puuvillane
 • Peske pesu lõhnastamata, lisanditeta pesupulbri või seebiga, loputage korduvalt.
 • Vannivett pehmendage meresoola või spetsiaalsete vanniõlidega (allergikutele).
 • Vältige liiga kuuma tuba, lemmikloomi, suitsetamist lapse juures.
 • Toitke imikut võimalikult kaua rinnapiimaga.
 • Arvestage arsti nõuandeid!

Eelmine: