Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

  • Filtreeri tüübi järgi:

Munaallergia

Autor Aleksandra Moškina, õde

Toiduallergia on 90% juhtudest põhjustatud vaid kaheksast toiduainest. Muna kuulub nimetatud „suure kaheksa“ tippu ning munaallergia on kõige sagedam lapseeas.

Munaallergia on eelkõige IgE antikehade vahendatud immuunreaktsioon toidus sisalduvate munavalkude suhtes. Teisalt ei pruugi munaallergia olla põhjustatud ainult IgE-antikehadest ning seda tüüpi reaktsiooni nimetatakse mitte-IgE vahendatud allergiaks.
IgE-vahendatud reaktsioonid on kiire algusega (tavaliselt tekivad mõne minuti kuni paari tunni jooksul pärast muna söömist). Sümptomite raskusaste võib ulatuda kergest kuni eluohtlikuni (anafülaksia). Munavalkudest tekitab ülitundlikkust peamiselt munavalge. Üliraske munaallergia korral esineb ülitundlikkus nii munavalgele kui -kollasele ning siin piisab üksnes sellest, et valge ja kollane on üksteisega (juba muna sees olles) kokku puutunud.

HAIGUSPILT

Tavaliselt ilmnevad lastel munaallergia sümptomid juba imikueas sügeleva nahalööbena (atoopiline nahapõletik või nõgeslööve). Seda võib põhjustada väga väike munavalgu kogus. Kui lapsel tekivad atoopilise dermatiidi sümptomid rinnapiimatoidul olles, võivad seda põhjustada toiduained, mis on sattunud lapse organismi rinnapiimaga.

SÜMPTOMID

Munaallergia võib põhjustada sümptomeid kõigis elundkondades, kuid avaldub sagedamini nahavaevuste ja seedeprobleemidena, harvem allergilise nohu ja astmana. Allergiliste reaktsioonide avaldusvormid on erinevad ja sõltuvad inimese vanusest. Imikutel ja väikelastel avalduvad sümptomid atoopilise nahapõletiku või nõgeslööbena, samuti ka oksendamise jm seedehäiretena.
Imikuea atoopilise nahapõletiku asendumist edaspidises elus allergilise nohu või astmaga nimetatakse atoopiliseks marsiks (atopic march).

UURINGUD

Munaallergia diagnoosimine põhineb kaebuste kirjeldusel ja haiguspildil. Kodustes tingimustes võib organiseerida lihtsa elimineeriva toidusedeli ja provokatsioonitesti: muna kõrvaldatakse menüüst umbes kaheks nädalaks. Kui sümptomid taanduvad, võib toidusedelist välja jäetud muna olla sümptomite põhjustaja. Kahtlust kinnitab asjaolu, kui muna tagasitoomine toidusedelisse tekitab vaevuste ägenemise.
Diagnoosi kinnitamiseks kasutatakse veel spetsiiilise IgE määramist verest ja/või nahateste. Nahatorketestidega uuritakse IgE poolt vahendatavat kiiret tüüpi allergiat. Ainult testide põhjal ei tohiks ühtegi toiduainet menüüst pikaks ajaks kõrvaldada, vaid tuleb testi tulemust kinnitada toiduaine menüüst väljajätmise ja sellele järgneva tagasitoomisega menüüsse (eliminatsiooni ja provokatsiooni test). Toiduainet ei proovitata menüüsse tagasi tuua, kui on esinenud ülitugev reaktsioon sellele ning kui testide tulemused kinnitavad allergiat väga veenvalt. Et varase lapseea toiduallergia on iseparaneva kuluga, on soovitatav poole kuni ühe aasta järel taluvust või allergiat koos arstiga arutada ja kontrollida.

Mida teha, kui on kindlaks tehtud munaallergia?

Munaallergia raskete vormide korral tuleb muna täielikult vältida. Tugeva munaallergiaga inimene ei saa enamasti süüa ka teiste lindude nt vuti ja pardi mune. Lisaks ei tohi süüa toite, mis sisaldavad muna. Muna ei ole raske toidusedelist kõrvaldada ja asendada teiste toiduainetega. Raskused tekivad valmistoitudega, mille koostises ei ole otseselt muna näha või mainitud, sest muna on toidus nn peidetud kujul. Selleks, et peidetud munavalku vältida, on oluline lugeda toidupakendi infot. Vastavalt EL direktiivile peavad toiduainete pakendil olema loetletud komponendid ja lisaks sellele sagedamate allergeenide sisalduse alane informatsioon. Muna sisaldumine peab alati sildil kajastuma. Kasulik on siiski teada, millised toiduained sisaldavad suurema tõenäosusega muna, see aitab oma toiduvalikuid kiiremini sooritada.

TOITON  LUBATUDPOLE  LUBATUD
Leivad ja tärklisedPuhtast nisu- ja rukkijahust leiva- ja saiatooted (ilma munata)

 

Küpsised munavabast küpsetuspulbrist
Kodused küpsetised teha ilma munata

Müügil olevad valmis pannkoogid, vahvlid, saiakesed, kreekerid, riivsai ja kringlid
Munanuudlid või pasta
Küpsetussegud,  taignas küpsetatud toidud

JuurviljadKõik värsked, külmutatud, kuivatatud ja konserveeritud juurviljadKõik köögivilja pajaroad ja köögiviljad kastmes, milles on kasutatud muna (näiteks hollandi kaste, taimsed sufleed), taignas küpsetatud ja   paneeritud köögiviljad
PuuviljadKõik värsked, külmutatud, kuivatatud ja konserveeritud puuviljadKõik kastmega serveeritud puuviljad (näiteks vaniljekaste)
Liha, lihaasendajad ja munadKüpsetatud, praetud, keedetud ja röstitud veiseliha, vasikaliha, sealiha, kana, kalkun, sink, lambaliha, kala ja subproduktid

 

Liha munata paneeringus

Munad mistahes kujul

 

Lihatooted, mis sisaldavad munapulbrit või kaubanduslikku munaasendajat Sufleed, lihapallid, pikkpoiss, kroketid, nagitsad,  mõned vorstid

Piim ja piimatootedPiim, petipiim, juust, kodujuust või jogurtMunaliköör, vaniljekaste, muna sisaldavad proteiinijoogid,  munatooted, munavalk, pudingid, jäätis, lõhnastatud piimatoode Ovaltine
Supid ja kombineeritud toidudSupp ja puljong, mis on valmistatud lubatud koostisainetestMunasupp, munanuudlitega supp ja makaronisupp

 

Kombineeritud toidud, mis sisaldavad muna mistahes kujul

Magustoidud ja maiustusedŽelatiin, puuviljakrõpsud, puuviljadest valmistatud jääjoogid Omavalmistatud magustoidud lubatud koostisainetest, kummikommid.Koogid, küpsised, täidisega pirukad, beseed, vaniljekaste, puding, jäätis, šerbett

 

Šokolaadikommid täidisega või kreemiga, vahukommid, magustoitude pulbrid

Rasvavabad magustoidud tehtud Simplesse-ga (vadakuvalgu toode, mida kasutatakse madala kalorsusega toitudes rasva aseainena).

Rasvad ja õlidVõi, margariin, toiduõli, koorekaste, õlikaste, äädikakaste, peekon, munavaba majonees.Salatikasmed ja majonees, mis sisaldavad muna

 

Tartarkaste

Simplesse-ga valmistatud rasvavabad toidud

Maitseained ja muuSuhkur, mesi, moos, marmelaad

 

Sool, vürtsid

Küpsetuspulber, milles on muna või munavalk

 

Hollandi kaste, tartarkaste. Kõik Simplesse-ga valmistatud toidud. Simplesse on kaubamärgi nimi, seepärast ei leia seda koostisosa nimena

Selle asemel võite näha mõistet „muna- ja piimavalgud“

Kindlasti vältige toiduaineid, mis sisaldavad mõnda järgmistest koostisainetest:

• albumiin
• munavalgetükk
• munakollane
• kuivatatud muna
• munapulber
• munakuivaine
• globuliin
• livetiin
• lüsosüüm
• livetiin
• majonees
• besee
• ovalbumiin
• ovomutsiin
• ovomukoid
• ovovitelliin
• Simplesse

HAIGUSE KULG JA PROGNOOS

Uuringud on näidanud, et üldjuhul on munaallergia hea prognoosiga ning 55% juhtudest taandub 6. eluaastaks.
Teisalt on täheldatud tendentsi, et munaallergia on muutumas tugevamaks ja püsivamaks.
Munaallergia ei tähenda alati, et munast tuleb loobuda kogu eluks. Taanduva või kergekujulise allergia korral võib hakata kasutama muna kuumutatuna mitmesuguste toitude koostises (kotletid, pannkoogid, küpsetised, makaronitooted), enne proovimist on kindlasti vajalik oma raviarstiga nõu pidada. Kui laps talub väikseid ja peidetud munakoguseid hästi, võib proovida keedetud munakollast. Alustama peaks väikestest kogustest, näiteks veerandist munakollasest. Kui kaebusi ei teki, võib vähehaaval proovida ka munavalget. Oluline on rõhutada, et kuigi laps kannatab juba keedetud muna, ei tohi ta veel süüa toorest (näiteks lumepallisupp, majonees jne).

Eelmine:

Järgmine: