Eesti Allergialiit püüab parandada allergiahaigete elukvaliteeti

  • Filtreeri tüübi järgi:

Kuivnahksus

Tekst: Mare Pauklin, Tartu ülikooli kliinikumi sisehaiguste-allergoloogia arst-õppejõud

Kuivnahksus on üks sagedasemaid nahaprobleeme, mis kaasneb paljude teiste haigustega. Ravis kasutatakse hooldusvahendeid, millel on sügelusvastane, niisutav, lipiide taastav, kaitsekihti tekitav ja nahka rahustav toime.

 

Kuiva naha korral mängib tähtsat rolli naha baashooldus, samas puuduvad praeguseni selged tõenduspõhised juhised kuivnahksuse diagnoosimiseks ja raviks.
Vältida tuleb ärritavaid tegureid ja kaasnevaid haigusi õigesti ning spetsiifiliselt ravida. Naha niiskuse tasakaalu parandamiseks ja kaitsevõime taastamiseks on soovitatav kasutada nahahooldustooteid, mis peaksid sisaldama nii taasniisutavaid kui ka lipiide taastavaid osiseid. Mida kuivem on nahk, seda suurem võiks olla lipiidide kogus; eelistada tasub vesi-õlis-koostist.

Kuivnahksuse põhjused

Kuivnahksuse korral pole nahas küllaldaselt hüdrolipiide. Seda iseloomustab nahka niisutavate ühendite vähesus või nende halvenenud kvaliteet. Tähtis on eristada välispõhjustest tingitud kuivnahksust teistest nahahaigustest (vaata juuresolevaid tabeleid).

Lisaks on vaja eristada süsteemsetest haigustest (näiteks diabeedist, neeru- ja sapiteede haigustest) või ravimitest tingitud kuivnahksust, kuna nendel juhtudel on tegemist vaid kaasneva vaevusega, mitte iseseisva haigusega.

Esinemissagedus ja riskitegurid

Kuivnahksust tuleb ette 55,6 protsendil inimestest, kelle keskmine vanus on 75,1 aastat; esinemissagedus suureneb aastatega. Vanematel, hooldust vajavatel inimestel, kelle keskmine vanus on 93,6 aastat võib kuivnahksus ilmneda 99,1 protsendil; lastel ja noorukitel esineb kuivnahksust 13,2 protsendil.

Varajane kuiva naha tuvastamine ja ravi on tähtsad, kuna kuivnahksus võib suurendada vastuvõtlikkust keskkonnateguritele, ärritajatele, allergeenidele ja tõvestajatele. See võib omakorda soodustada nahahaiguste, nagu atoopilise dermatiidi ja kontaktdermatiidi kujunemist. Vanuritel ja hooldust vajavatel inimestel vähendab kuivnahksus kaitsevõimet väliste tõvestajate vastu ning suurendab lamatiste tekkeriski.

Kuivnahksuse tunnused ja piirkonnad

Nahakuivuse tunnusteks on kuiv nahk, ketendus, karedus, kahvatus ja hallikas värvus. Lisaks sellele esineb naha elastsuse vähenemist, paksenemist ja kortse; punetust ehk erüteemi ja naha pragunemist ehk fissuure. Haigeid vaevavad pingetunne ja sügelus, mis võivad tunduda ka naha valulikkuse või põletustundena.
Nahakuivus, eriti kui see on seotud sügelusega, põhjustab olulist elukvaliteedi halvenemist.

Nahakuivust võib esineda kõikjal üle keha. Tavaliselt on kõige rohkem haaratud piirkonnad need, kus on vähe rasunäärmeid, nagu jalad, käsivarred, labakäed ja jalalabad.

Nahakuivuse tekkimine

Terve nahk peaks normaalselt olema võimeline säilitama veesisaldust 10–20 protsenti. Liiga suur või ka liiga väike veesisaldus häirib naha kaitsevõimet.
Rakkudevaheline lipiidikiht pärsib vee aurustumist ja on naha peamine keemiline kaitse. Lipiidid täidavad naharakkude vahed, takistades veekadu.

Lipiidide ülesehitus oleneb vanusest, pärilikust eelsoodumusest, aastaajast, toitumisest (asendamatute rasvhapete sisaldusest toidus) ja ka ravimitest (näiteks kolesterooli langetavad ravimid).

Kaitsev happeline kiht koosneb hüdrolipiidkihist, mille pH on 4,0–6,5. See koosneb lipiididest, mida toodavad rasunäärmed, ning higist ja irdunud naharakkude jäänustest. Liiga kõrge pH tase võib põhjustada lipiidide barjääri lagunemist ja vähendada naha kaitsevõimet nakkuste eest.

Kuiva naha võimalikud põhjused on:

  • rakkudevahelise lipiidkihi muutunud ehitus, kas välistest või sisemistest teguritest;
  • naharakkude ebanormaalsest jagunemisest;
  • nahka niisutavatest vähenenud teguritest, näiteks väliskeskkonna mõjuritest, või vedelikupuudusest. Lisaks on mitmed nahahaigused ja sisehaigused seotud kuiva nahaga.

Kuiva nahka põhjustavad välised tegurid

  • Keskkonnategurid
    Külm, vähene õhuniiskus või kuiv siseküte, intensiivne päikesevalgus.
  • Töökeskkonna või hobidega seotud tegurid
    „Märg“ töö või tööalane kontakt ärritavate ainetega (näiteks juuksuritel, ehitajatel, metallitöölistel, õendustöötajatel, koristajatel).
  • Naha puhastamine ja pesemine
    Sagedased pikalt kestvad kuumad dušid või vannid. Leeliseliste seepide või puhastusvahendite kasutamine.
Tabel 1. Kuiva nahka põhjustavad välised tegurid

Kuivnahksuse ravi

Kuivnahksus võib vallanduda ka ebaõigest või liigsest naha puhastamisest; riietest, mis põhjustavad hõõrdumist; toitumisharjumustest, aga ka temperatuurist ja keskkonnamõjuritest.
Nahahooldusvahendite kasutamine on ülemaailmselt tunnustatud meetod kuivnahksuse raviks. Regulaarne nahka niisutavate ja lipiide taastavate ainete kasutamine ei peaks olema mitte lihtsalt nahahooldus, vaid esmane ravivõte naha kaitsevõime taastamiseks. Seetõttu nimetatakse neid aineid tihti baasteraapia aineteks.

Kuiva naha baashoolduseks kasutatavad paiksed tooted sisaldavad aktiivseid ühendeid, mis on niisutava, lipiide taastava, kaitsekihti tekitava, nahka rahustava ja/või sügelusvastase toimega (joonis 2).

Joonis 1. Kuiva naha näited

Kuiva naha näited (algusega vasakult):
(1a) kuiv nahk tüüpilise ketenduse ja naha tekstuuri paksenemisega;
(1b) seniilne ehk vanusega seotud kuiv nahk koos kortsude ja vähese ketendusega;
(1c) kuiv nahk algava punetusega;
(1d) atoopiline „talvine jalg“ koos ketenduse ja algavate nahapragudega

Optimaalne ravi hõlmab endas naha niisutamist, lipiidide kaitsekihi taastamist ja veekao pärssimist lipiidkihi moodustamise abil nahapinnale.

Joonis 2. Kuiva naha paikse ravi põhimõtted

Haigustest tingitud põhjused

KategooriaNäited vallandajatest
Põletikulised nahahaigusedatoopiline dermatiit, allergiline kontaktdermatiit, ärritav kontaktdermatiit jt nahapõletikud, ravimitest tingitud nahareaktsioonid, psoriaas jt
Kaasasündinud nahahaigusedihtüoos
Nakkuslikud nahahaigused (krooniline staadium)seen- ja bakternakkused, pedikuloos, sügelised
Kasvajalised haigusednt nahalümfoom
Sisehaigused
Hormoonide ja ainevahetusega seotud häiredkrooniline neerupuudulikkus, suhkruhaigus, maksa- ja kilpnäärmehaigused
Põletikulised haigusedkrooniline põletikuline soolehaigus, reumaatilised haigused
Nakkused või põletikudkõhulahtisusega kulgevad haigused, seened, maksapõletikud, HIV
Hormonaalsed muutusedmeno- ja andropaus, rasedus
Verehaigused
Psühhiaatrilised põhjused
Obsessiiv-kompulsiivsed häiredobsessiivne naha puhastamine/pesemine
Söömishäiredanoreksia
Sõltuvushäiredalkoholi ja ravimite liigtarvitamine
Toitumisega seotud põhjused
Dehüdratatsioonvähene vedeliku tarvitamine, liigne higistamine
Väärtoitumus(D- ja A-vitamiini ning niatsiini puudus), tsingi- ja rauapuudus
Ravimitega seotud põhjused
Farmakoloogilised põhjusedretinoidid, paiksed hormoonid (pikaaegsel kasutamisel), diureetikumid ehk uriini eritumist suurendavad ravimid, kolesteroolitaset langetavad ravimid, osa vererõhku langetavaid ravimeid, antireumaatilised ravimid, kontratseptiivid/antiandrogeenid, kasvajavastased ravimid, kiiritusdermatiit jt
Tabel 2. Haigustest tingitud põhjused (naha- ja sisehaigused, psühhiaatrilised haigused, dieet, ravimid), mis on seotud kuiva nahaga

Nõuandeid kuiva naha vältimiseks

Üldised meetmed

Naha puhastamine ja kontakt veega
  • Kehatüvi/jäsemed
    • veeda vannis maksimaalselt 5 minutit, väldi mullivanni
    • võta leiget, mitte kuuma dušši
    • kasuta õrna, mitteleeliselist pesuvahendit, lipiide taastavat seepi või duši- ja vanniõli
  • Nägu
    • kasuta väheste allergeenide ja lõhnaainetega tooteid
    • puhasta nahka maksimaalselt kaks korda päevas
  • Käed/jalad
    • väldi pikaajalist kokkupuudet vee, seepide ja pesuvahenditega
    • kasuta väheste allergeenide ja lõhnaainetega tooteid
Riided
  • Kehatüvi/jäsemed
    • kasuta puuvillaseid, mitte villaseid riideid
    • väldi hõõrdumist
  • Käed/jalad
    • kanna kaitsvaid puuvillaseid kindaid (võimalusel sisekinnastena)
Dieet
  • väldi tsitruselisi puuvilju, väga kuumi ja vürtsikaid toite, suures koguses kuumi jooke ja alkoholi
Kliima/toatemperatuur
  • väldi kuiva, kuuma või väga külma ilma ja suuri temperatuurierinevusi, intensiivset päikesepaistet
Üldine elustiil
  • püüa vältida ärritatust, pinget, stressi

Üldisi nõuandeid kuiva naha vältimiseks

Üldised meetmedKehatüvi/jäsemedNäguKäed/jalad
Naha puhastamine/ kontakt veegaole vannivees maksimaalselt 5 minutit, väldi mullivannikasuta väheste allergeenide ja lõhnaainetega tooteidväldi kokkupuudet veega, seepide ja pesuvahenditega
võta leiget, mitte kuuma duššipuhasta nahka maksimaalselt kaks korda päevaskasuta väheste allergeenide ja lõhnaainetega tooteid
kasuta õrna, mitte-leeliselist pesuvahendit, lipiide-taastavat seepi või duši- ja vanniõli
RiidedKasuta puuvillaseid riideid, mitte villaseid riideid kanna kaitsvaid puuvillaseid kindaid (võimalusel sisekinnastena)
väldi hõõrdumist
Dieetväldi tsitruselisi puuvilju, väga kuumi ja vürtsikaid toite, suures koguses kuumi jooke ja alkoholi
Ilm/toa temperatuurväldi kuiva, kuuma või väga külma ilma ja suuri temperatuuri erinevusi, intensiivset päikesepaistet
Üldine elustiilpüüa vältida ärritatust, pinget, stressi
Tabel 3. Üldisi nõuandeid kuiva naha vältimiseks

Kokkuvõtteks

Kuivnahksus on väga sage probleem, mis esineb tihtipeale kaasuva vaevusena. Korrapärane baasteraapia on kuivnahksuse ravitaktika alustala. Selleks kasutatakse aineid, millel on niisutav, lipiide taastav, kaitsekihti tekitav, nahka rahustav ja/või sügelusvastane toime.

Pesemisel tuleb kasutada õigeid vahendeid: õrnu, mitteleeliselisi, lipiide taastavaid pesuvahendeid. Soovitatav on mitte kanda villaseid riideid ja vältida hõõrdumist, pöörata tähelepanu toitumisharjumustele, hoida ruumi temperatuuri optimaalsena ehk vältida liiga külma ja sooja keskkonda. Võimalusel viia stressitase miinimumi.