![](https://allergialiit.ee/wp-content/uploads/2024/02/allergiline-nohu-440x232.jpg)
15. aprill 2022
Tekst: Mare Pauklin, Tartu Ülikooli kliinikumi sisehaiguste-allergoloogia arst-õppejõud
Mitteallergilist nohu ehk nina limaskesta põletikku ehk riniiti põhjustavad mitteallergilised tegurid, nagu näiteks vürtsika toidu söömine, nakkused, ravimite ületarbimine/kõrvalmõjud, hormonaalsed või ealised muutused. Allergilise ja mitteallergilise riniidi nähud on aga küllaltki sarnased.
Mõiste „riniit” viitab nina põletikulistele muutustele, mis väljenduvad vesise ninavooluse, ninakinnisuse, ninasügeluse või ninaneelu nohuna.
Allergiline riniit on kõige põhjalikumalt uuritud ja levinuim riniidivorm. Mitteallergiline nohu ei ole üks konkreetne haigus, millel on üks aluspõhjus, vaid on mitme seisundi kogum, mis põhjustab samasuguseid ninasümptomeid (vaata joonisei artikli lõpus).
Mitteallergilist riniiti on mõnikord peaaegu võimatu eristada allergilisest riniidist, kuigi mitteallergilise nohu korral esineb tavaliselt vähem ninasügelust, aevastamist ja silmade ärritust. Kui samal ajal on nii mitteallergiline kui ka allergiline riniit, siis seda seisundit nimetatakse segariniidiks.
Vasomotoorne riniit on nina limaskesta närvide ja veresoonte regulatsiooni häire. See on mitteallergilise riniidi levinuim vorm, mille puhul võivad vaevused olla püsivad, kuigi aasta jooksul võib esineda lühiaegseid ägenemisi.
Uuemad ravijuhised soovitavad vasomotoorse riniidi ja sellega seotud nina ülitundlikkuse asemele pigem terminit „idiopaatiline riniit”. See tähendab, et nina reageerib liiga aktiivselt välistingimustele ning ärritajatele, tootes rohkem lima. Tihtipeale võib inimesel olla ka nina sees anatoomilisi muutusi, mis soodustavad vesise nohu teket.
Diagnoosimise aluseks on vaevused, nende kulg ja neid esile kutsuva teguri tuvastamine. Mitteallergilist riniiti diagnoositakse eeskätt mitteallergilise nohu nähtude põhjal, kui on välistatud allergia ja muud põhjused. Ainus viis veenduda, et see pole põhjustatud allergiast või anatoomilistest muutustest, on tulla arsti visiidile.
Arsti vastuvõtul esitatakse küsimusi ja tehakse läbivaatus. Lisaks võidakse allergia kinnitamiseks/välistamiseks teha nahatorketestid nende allergeenide suhtes (näiteks õietolmud, tolmulestad ja looma epidermis), mis vaevusi esile kutsuvad.
Nahatorketeste on võimalik teha igas vanuses, kuid tundlikkus nende suhtes võib olla väiksem vastsündinutel ja eakatel. Test tehakse küünarvarre painutuspinnale.
Esmalt hinnatakse negatiivset (füsioloogilise lahusega) ja positiivset (histamiiniga, 10 mg/ml) kontrolltesti, millega mõõdetakse allergeenide suhtes tundlikkusest tekkinud kuplade läbimõõtu. Allergeenide suhtes positiivseks peetakse testi, kui kubla läbimõõt on pärast 15 minuti pikkust ooteaega 3 mm või suurem.
Mitteallergilise nohu tunnused
- ninakinnisus
- vesine eritis ninast
- ninaneelunohu
- köhatamine
- aevastamine
- lõhnatundlikkuse vähenemine
- raskustunne peas
Mitteallergeensed ärritajadKõige sagedasemad mitteallergeensed ärritajad on:
- külm õhk;
- ilmamuutused (temperatuuri, niiskuse ja õhurõhu muutused);
- tugevad lõhnad (parfüümid, toidu valmistamise lõhnad, tugevad lillelõhnad, kodukeemia);
- väliskeskkonnas olevad ärritajad (näiteks tubakasuits);
- muutused suguhormoonide tasemes (sh raseduse ajal);
- saasteained ja kemikaalid (näiteks lenduvad orgaanilised ühendid);
- koormus;
- toiduained ja joogid (kuum või vürtsikas toit, alkohol).
Muud teada olevad tegurid:
- viirusnakkused;
- ravimid (ninasisesed dekongestandid, aspiriin ja mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, vererõhurohud, suukaudsed rasestumisvastased vahendid, rahustid, antidepressandid.
- Mõnel inimesel ei leitagi konkreetset vallandajat.
Kahjuks nahatorketestid ei kinnita ega lükka täielikult ümber allergilise riniidi olemasolu. Kui nahatorketestid on ebakõlas haiguse anamneesiga või vastunäidustatud, määratakse vajadusel spetsiifiline IgE vereseerumis.
Mõnikord võidakse veel teha röntgeniülesvõte põsekoobastest, nina endoskoopia (väikese painduva toru otsas oleva kaameraga uuritakse nina siseehitust) ja kompuutertomograafia. Viimaseid uuringuid määrab eeskätt kõrva-nina-kurguarst, kellega allergoloogid teevad tihedat koostööd.
Mitteallergilise nohu ravi sõltub sellest, kui palju see häirib ja kui väljendunud on nähud. Kergematel juhtudel võib olla abi ärritavate tegurite vältimisest.
Raskematel juhtudel, kui sümptomid häirivad ja segavad igapäevaelu, võib arst soovitada järgimisi ravimeid ja raviviise.
Mitteallergilise riniidiga tekib nina limaskesta turse ja põletik muude põhjuste kui allergia tõttu. Vallandajateks võivad olla välised (näiteks keskkonnatingimused) või sisemised (vanus, hormonaalsed muutused, ravimid) tegurid.
Mitteallergiline riniit mõjutab olulisel määral elukvaliteeti. Ravivalik sõltub haiguse raskusest. Kõige lihtsam on vältida ärritavaid tegureid, kuid alati see ei ole siiski võimalik. Tähtsal kohal on nina loputamine meresoolalahusega. Raskematel juhtudel saab abi medikamentoossest ravist. Igale haigusjuhule lähenetakse individuaalselt ja leitakse igale mitteallergilise riniidi vormile parim ravitaktika.
Joonised
Ninakarbikud
Ninaneel
Ninavahesein
Nina anatoomilised eripärad
Ninasümptomite raskusaste